Tel #(082) 553-8894 email: op@spamast.edu.ph

Download Forms | Tracer Study | Online Registration | Projects | Campus Map

      Southern Philippines Agri-Business and Marine and Aquatic School of Technology shown its incredible athletic prowess as it finished 3rd Runner Up in Sports with 17 golds, 5 silvers, and 4 bronzes during the Regional Sports, Culture and Arts Festival 2017 in Tagum City.

 

Names

Year and Course

Event

Specific Event

Awards

1.      Billones, Irish

II – BSED TLE

Arnis

Anyo

GOLD

Labanan

GOLD

2.      Adana, Christian

I – BSA

Athletics (Men)

3000 meter run

GOLD

4x400 meter Relay

GOLD

3.      Allego, Remark Jill

III – BSA

Athletics (Men)

Shot put Throw

BRONZE

4.      Belarmino, Jhon Rey

II – BSA

Athletics (Men)

Javelin Throw

BRONZE

4x400 meter Relay

GOLD

5.      Edloy, Arjay

III – BSA

Athletics (Men)

800 meter Run

GOLD

1500 meter Run

SILVER

4x400 meter Relay

GOLD

6.      Magalona, Laimar

III – BSA

Athletics (Men)

100 meter Dash

GOLD

200 meter Dash

GOLD

400 meter Dash

GOLD

4x100 meter Relay

GOLD

4x100 meter Relay

GOLD

7.      Santiago, Alexis

II – BSA

Athletics (Men)

Long Jump

BRONZE

4x100 meter Relay

GOLD

8.      Soriano, Carlo

III – BSA

Athletics (Men)

4x100 meter Relay

GOLD

9.      Mainit, Loreza

II – BSED TLE

Athletics (Women)

100 meter Dash

GOLD

Long Jump 

GOLD

Triple Jump

GOLD

4x100 meter Relay

GOLD

4x400 meter Relay

SILVER

10.  Amante Rose, Amante

IV - BSED

Athletics (Women)

200 meter Dash

BRONZE

400 meter Dash

SILVER

4x100 meter Relay

GOLD

4x400 meter Relay

SILVER

11.  Gallego, Japeth O.

IV – BSAB

Taekwondo

Sparring

SILVER

 

 

Mr. Gideon I. Juezan was the coach of the athletics events and Mr. Gary Escoton for Arnis.

 

Gold medal holders and other outstanding student athletes from the college will then represent Region XI in the National SCUAA Game Competition to be held at Antique on February 18-23, 2018.

 

Furthermore, Philippine Association of State Universities and Colleges in Region XI (PASUC-XI) President Dr. Irvin C.  Generalao expressed his full support and confidence in the chances of the top athletes in the national sports festivities. –Ma. Regina E. Robante

 

 2017 RSCAF – SOCIO CULTURAL Results

SPAMAST remained to be one of the top three performing SUCs  in Socio Culture and Arts Events during the Regional Sports, Culture and Arts Festival 2017 last October 25-29, 2017 at Tagum City.

Mr. Jerson Patosa led the student performers in all their performances and Mr. Eric Rellon honed the candidates for Mr, and Ms. PASUC-XI 2017.

SOCIO CULTURE AND ARTS

NAMES

YEAR AND COURSE

EVENT

AWARDS

1.       LARANJO, KIM

III – BSED (BIO. SCI.)

CHARCOAL RENDERING

BRONZE

2.       MALLARI, ANTHONY BRYAN

III – BSAE

INSTRUMENTAL SOLO

BRONZE

1.       AQUINO, JAKE D.

IV – BSA

FOLK DANCE

SILVER

2.       CAÑEDO, HARVEY S.

IV – BSAB

FOLK DANCE

SILVER

3.       DIOCAMPO, HONEY JANE

II – BSAB

FOLK DANCE

SILVER

4.       ENERO, JAN CHRISTIAN D.

III – BSAB

FOLK DANCE

SILVER

5.       LACIA, MERIJEL B.

III – BSAB

FOLK DANCE

SILVER

6.       LACUMBA, LORRAINE LEIGH

IV – BSED

FOLK DANCE

SILVER

7.       LAWI-AN, DESIDERIO E.

I – BSAB

FOLK DANCE

SILVER

8.       MANCERA, CHARITY APRIL C.

III – BSED (BIO. SCI.)

FOLK DANCE

SILVER

9.       NATAR, SPENCER P.

IV – BSED (BIO. SCI.)

FOLK DANCE

SILVER

10.    NOLASCO, MARY ANTONETTE

III – BSAB

FOLK DANCE

SILVER

11.    SAMONTE, AIME JEAN T.

IV – BSED (BIO. SCI.)

FOLK DANCE

SILVER

12.    VILLAGONZALO, JOBELL F.

III – BSED (BIO. SCI.)

FOLK DANCE

SILVER

13.    CARASCA, WALTER

III – BSAB

CONTEMPORARY

SILVER

14.    CUICO, NIÑO

III – BSAB

CONTEMPORARY

SILVER

15.    DOLORES, AL BARRY

III – BSED (TLE)

CONTEMPORARY

SILVER

16.    DUMLAO, ADRIENNE

IV – BSIT

CONTEMPORARY

SILVER

17.    ENERO, JAN CHRISTIAN

III – BSAB

CONTEMPORARY

SILVER

18.    LAWIAN, DARWIN E.

III – BSED (TLE)

CONTEMPORARY

SILVER

19.    SUAZO, JESSIE

IV – BSA

CONTEMPORARY

SILVER

20.    TAMPIPI, NEIL JOHN

III –BSAB

CONTEMPORARY

SILVER

21.    TSUGAWA, CHRISANTO

IV – BSAB

CONTEMPORARY

SILVER

22.    SAROL, JOHN CARL

III – BSA

MR. PASUC XI TALENT COMPETITION

BRONZE

23.    SOLMERON, MARIAN LOVE

IV – BSAB

MS. PASUC XI TALENT COMPETITION

BRONZE

24.    SOLMERON, MARIAN LOVE

IV – BSAB

MS. PASUC XI

BRONZE

 

 

ict@spamast.edu.ph

Southern Philippines Agri-Business and Marine and Aquatic School of Technology © 2017

Back to Top